Dominika, zvanično Komonvelt Dominika (Commonwealth of Dominica), ostrvska i planinska država u istočnom delu Kariba, sa obalama na Atlantskom Okeanu i Karipskom Moru. Nešto više od 72,000 stanovnika naseljava ostrvo, a sem glavnog grada, Roseau-a sa 16,000 stanovnika, nema većih naseljenih mesta.
Službeni jezik je engleski, a lokalno se govori i dominikanski Creole.
Ostrvo relativno male veličine, nešto manje od Njujorka, vulkanskog je porekla i leži na devet vulkanskih kratera od kojih je najviši Morne Diablotins sa nadmorskom visinom od 1,447 m. Ostrvo Dominika važi za najneravniju zemlju u Karibima.
Poznata je i pod nadimkom “Prirodno Ostrvo Kariba” (The Nature Island of the Caribbean) zbog svog spektakularnog reljefa i veoma raznovrsnog biljnog i životinjskog sveta, što je stavilo i na listu zaštićenih prirodnih područja. Iz vulkanskih kratera nije zabeležena ozbiljnija erupcija u poslednjih 500 godina, što je doprinelo i očuvanju prašume, koja skoro u potpunosti prekriva ostrvo. Prašuma Dominike je teško pristupačna, slabo istražena i dom je retkim biljnim i životinjskim vrstama.
Klima Dominke je susret tropsko-prašumske i tropsko-monsunske, koju karakterišu visoke temperature i veoma obilne padavine, koje Dominiku čine jednim od najkišovitijih mesta u svetu. Jake kiše stvaraju veliki broj vodenih tokova (tačan broj 365 – info) i stajaćih voda, popularnih prirodnih bazena. Nešto manje kišoviti period je od januara do aprila.
Dominika je poznata i po vrelom jezeru, – Ključajuće Jezero (Boiling Lake), koje je drugo po veličini jezero u svetu nastalo od vrelog izvora.
I pored ogromnih prirodnih bogatstava, Dominika je slabije turistički razvijena od ostalih karipskih zemalja iz više razloga: veliki broj kišnih dana, veoma je izložena uraganima, a tu je i nedostatak većeg aerodroma, kojeg je gotovo nemoguće izgraditi obzirom na reljef ostrva. Iz tog razloga najveći broj posetilaca pristiže kruzerima.
Dominika nudi veoma širok izbor aktivnosti za turiste, od obilaska tvrdjava i kulturno-istorijskih gradjevina, uživanja u mnogobrojnim barovima i restoranima, do prirodnjačkih avantura: plovidbe morem i rekama, ronjenje ili snorkeling, planinarenje, posmatranje kitova i naravno, boravak na morskim, jezerskim ili rečnim kupalištima.
NEKOLIKO MOTIVA IZ SVAKODNEVNICE:
Pogledajte i video zapis o Karipskom Ostrvu Prirode:
Photo Credits: @DiscoverDominica