šibenik

Tri kopnene tvrđave Šibenika – Hrvatska

Ako je vaš izbor ovog leta primorje srednje Dalmacije – Split, Zadar, Šibenik, ostrva… uživajte u specijalitetima i vinu, lepim plažama i starim gradskim ulicama i trgovima. A kada dođete u Šibenik, odvojite vreme i za zaštitni znak ovog grada – tri kopnene tvrđave: Sveti Mihovil, Barone i Sveti Ivan. Očekuje vas fantastičan pogled na stari grad, Kanal svetog Ante i ostrva šibenskog arhipelaga, ali i mnogo zanimljivih priča o gradu Dražena Petrovića, Arsena Dedića, Gorana Višnjića i Miše Kovača.

Šibenik

Šibenik – Tvrđava svetog Mihovila

Izgrađena za vreme hrvatskog kralja Petra Krešimira IV u 11. veku kao glavna tačka odbrane šibenske lagune i ušća reke Krke, tvrđava je dobila ime po crkvi koja se nalazila unutar zidina. Značaj zaštitnih bedema uticao je na to da sveti Mihovil (Mihajlo) postane zvanični zaštitnik grada Šibenika.

Ovo utvrđenje neki Šibenčani zovu i Tvrđavom svete Ane, zbog istoimene crkvice i groblja koji se nalaze unutar zidina. Ispod Tvrđave je staro gradsko jezgro, sa lavirintom uskih uličica i istorijskih znamenitosti među kojima je najvažnija Katedrala sv. Jakova koja se nalazi pod zaštitom UNESKO-a.

Iako je veći deo bedema i kula iz kasnog srednjeg i ranog novog veka, tvrđava je potpuno obnovljena tek pre deset godina i tada je u središnjem delu dodata otvorena muzička pozornica sa više od 1.000 sedišta. U podzemnim delovima tvrđave očekuju vas 3D projekcije na zidovima cisterni iz 15. veka sa pričama iz istorije Šibenika i srednje Dalmacije, kao i bajkoviti prikaz o zaštiniku grada – sv. Mihajlu.

Šibenik – Tvrđava svetog Ivana

Najviša tvrđava Šibenika smeštena je iznad starog jezgra, na 120 metara nadmorske visine. Podigli su je sami meštani 1646. godine i to za samo dva meseca kako bi što pre imali kopnenu zaštitu od nadiruće turske vojske.

Tvrđava sv. Ivana je i najveće utvrđenje u Šibeniku. Sastoji se od „zvezde“ (u kojoj je suvenirnica u staroj barutani i letnji kafić sa pogledom na šibenski kanal i ostrva) i „klješta“ (sa edukativnim kampusom za programe kulturnih i kreativnih industrija).

Tvrđava je potpuno obnovljena tek pre dve godine i usmerena je mahom na mlade – učenike i studente – pa tako, na primer, posetioci mogu, unutar zidina, u virtuelnoj borbi „braniti“ tvrđavu od srednjevekovnih osvajača.

Za filmofile je interesantno da je nekoliko važnih scena poznate serije „Igra prestola“ snimljeno baš među zidinama tvrđave sv. Ivana u Šibeniku, a ne samo u čuvenom Dubrovniku.

Šibenik – Tvrđava Barone

Utvrđenje koje meštani zovu Šubićevac smešteno je blizu tvrđave sv. Ivana i građena je istovremeno radi odbrane grada od turske najezde u 17. veku. Ime je dobila po mletačkom vojskovođi i baronu koji je i pokrenuo njenu izgradnju.

Iako danas ne izgleda tako, decenijama je tvrđava Barone bila zapuštena. Obnovljena je uz pomoć EU fondova i danas predstavlja svojevrstan interaktivni muzej kroz koji vas vodi tehnologija proširene stvarnosti. Dok šetate tvrđavom, posebnim tabletima sa kompjuterski generisanom slikom i zvukom možete oko sebe videti svet kakav je bio u prošlosti, dok vam o lokalnoj istoriji priča „fratar iz srednjeg veka“.

Pre odlaska sa Barone tvrđave ne treba propustiti predah uz kafu i panoramski pogled na grad i zaliv, ali i ostale tvrđave.

Nastavite dalje – Tvrđava svetog Nikole, Kninska tvrđava

Iako nisu deo priče o tri kopnene tvrđave Šibenika, treba pomenuti da grad ima čak dva spomenika na UNESKO-vom spisku svetske kulturne baštine: Katedralu svetog Jakova i Tvrđavu svetog Nikole. Šibenik je zbog toga jedan od pet gradova na svetu sa dva kulturna dobra na toj listi.

Tvrđava sv. Nikole sagrađena je u 16. veku, dok je grad bio pod kontrolom Venecije, da dočekuje i ispraća brodove, ali i kao prva odbrana od napada sa pučine. Veoma dobro očuvana, okružena je morem na ulazu u kanal sv. Ante, tako da je poseta moguća brodićem koji polazi sa gradske rive.

Oni koji se odluče za vožnju brodom mogu obići i slapove reke Krke, ali i otići dalje i otkriti druge bisere šibensko – kninske županije. Među njima je i Kninska tvrđava koja je po veličini, kako se navodi, drugo vojno utvrđenje u Evropi.

Zapratite Sandru na linku

A ovde možete pročitati više njenih putopisa:

https://www.idemonaput.rs/author/sandrapekic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.