Australija, zvanično Komonvelt Australija (Commonwealth of Australia), država je koja obuhvata kopno istoimenog najmanjeg kontinenta na svetu, ostrvo Tasmaniju, kao i brojna druga ostrva u Južnom, Indijskom i Tihom Okeanu, kojima je okružena. Površina Australije iznosi 7.692.024 km² i po površini je 6. u svetu.
Australijska obala je dugačka 34,218 km.
Populacija 25.240,000, glavni grad Kanbera, sa 452,000 stanovnika. Najveći grad je Sidnej, sa populacijom od 5.230,000 stanovnika, a prate ga Melburn, Brizbejn, Pert i Adelejd.
Najviši vrh: Košćuško (Kosciuszko), sa 2,228 m nadmorske visine.
Australija se može podeliti na tri velike prirodne regije: Istočnu visiju, Središnju niziju i Zapadni plato.
U Istočnoj visiji se nalaze najviše planine Australije. Obalska ravan dodiruje peščane plaže i stenovite litice duž tihookeanske obale. U području obalne ravni padne više kiše nego bilo gde u Australiji. To je osnovni razlog zašto je jugoistočni deo regije, od Brizbejna do Melburna najgušće naseljeni deo Australije. Na nešto višim nadmorskim visinama nalaze se visoravni. Neke visoravni imaju plodno tlo i koriste se za gajenje useva, dok su druge pod pašnjacima i šumom.
Središnja nizija je najniži prostor u Australiji, a veći deo je vrlo suv i vruć. Zbog toga je nužno navodnjavanje poljoprivrednih površina. U zapadnom delu regije prostire se peščana pustinja i u ovoj regiji regiji postoje samo dva mala gradića koja zajedno imaju oko 30.000 stanovnika. To su u stvari dva rudarska grada.
Zapadni plato zauzima 2/3 Australije. Regija je nešto viša od Središnje nizije. Središnji deo Zapadne ravni je polupustinja i pustinja. Najviše kiše pada na krajnjem severu i jugozapadu, što omogućava razvoj poljoprivrede.
Australija je najsušniji kontinent, a trećina države nema vodenih tokova ili su oni povremeni. Najvažnija reka je Mari koja se nalazi na jugoistoku i izvire u planinskim pregledima. U unutrašnjosti su brojna slana jezera (Erovo, Torensovo i Gardnerovo jezero).
Umerena klima prostire se samo na jugoistoku i jugozapadu zemlje, gde živi i najveći broj stanovnika. Pejzaž severa, sa tropskom klimom, obuhvata tropske šume, šumovite oblasti, travnate površine, močvare i pustinje.
Jedna je od zemalja sa najvećim biodiverzitetom.
Službeni jezik je engleski.
Australija je specifična po mnogo čemu
Unikatne životinjske vrste:
Koala
Kengur
Tree Kangaroo, vrsta kengura koji živi na drveću
I još mnogo drugih
Ukupno je 7,358 različitih životinjskih vrsta koje žive samo u Australiji.
Predeli su takodje jedinstveni
Pogledajte video:
Australija ima 10,685 plaža
Izbor aktivnosti je veoma širok
Glavni grad Kanbera (Canberra)
Najveći i najposećeniji grad je Sidnej (Sydney)
Tu je i Melburn (Melbourne)
I nekoliko manjih gradova
A do sledećeg vidjenja…
PUNO POZDRAVA
IZ AUSTRALIJE !
Credits: @seeaustralia