Danska, zvanično Kraljevina Danska (The Kingdom of Denmark), država Severne Evrope i najjužnija država Skandinavije, sastoji se od poluostrva Jutland i arhipelaga od 443 ostrva.
Danska Oblast (Danish Realm) obuhvata i teritoriju ostrva Grenland, kao i Farska Ostrva, kao što je prikazano na mapi ispod. U ovom članku ćemo biti orijentisani na evropski (skandinavski) deo, a Grenland i Farska Ostrva ćemo detaljnije preći u našoj novoj rubrici o svetskim ostrvima, tako da se i svi navedeni podaci u daljem tekstu odnose na evropski deo Danske.
Danska je od Švedske odvojena tesnacom Oresund u dužini od 118 km, koji je na najužoj tački širok 3,9 km. Izmedju Kopenhagena u Danskoj i Malmea u Švedskoj je izgradjen Oresund Bridge, koji je zapravo kombinacija mosta na švedskoj strani, dugačkog 8 km, puta na veštačkom ostrvu Peberholm i tunela na danskoj strani, dugačkog 4,1 km. Oresund Bridge je jedan od najfrekventnijih medjudržavnih puteva na svetu, a isto važi i za vodene puteve Oresund tesnaca, gde na HH trajekt ruti (Helsingor, Danska – Helsingborg, Švedska) iz svake luke pojedinačno isplovi više od 70 brodova dnevno.
Glavni i najveći grad Danske je Kopenhagen, sa 1.347,000 stanovnika i lociran je na istočnoj obali najvećeg danskog ostrva Zealand.
Kopenhagen je osnovan još u X veku kao ribarsko selo, a prestonica Danske je postao u XIII veku. Kao i čitavu Dansku, odlikuje ga veliki broj bašti i parkova, poznat je i kao jedna od evropskih prestonica na kanalima, kao i grad sa retko vidjenim spojem ultra-modernih i tradicionalnih gradjevina.
Tivoli Gardens, tematski park sa baštama, restoranima i zabavnim parkovima, otvoren još 1843. godine je jedan od najstarijih, kao i najposećenijih parkova te vrste u svetu, a godišnje prosečno privuče 4,6 miliona posetilaca. Lociran je u samom centru Kopenhagena pored glavne železničke stanice.
Dvorac Frederiksborg (Frederiksborg Castle) je kompleks palata izgradjenih kao rezidencija za Dansko-Norveškog Kralja Kristijana IV početkom XVII veka, lociran u gradu Hillerod, udaljenom 35 km od Kopenhagena.
Unutrašnjost dvorca Frederiksborg možete pogledati u kratkom video zapisu:
Posle Kopenhagena, najveći grad je Aarhus, sa 350,000 stanovnika, a lociran je na istoku poluostrva Jutland, geografski gledano u centru Danske. Aarhus je ekonomski važan grad Danske, dom je jednom od najvećih muzeja umetnosti u Severnoj Evropi (ARoS), kao i istraživačko-naučnom centu INCUBA, a Aarhus univerzitet je najveći univerzitet u Skandinaviji. Takodje je i dom osmodnevnom Aarhus Jazz Festivalu koji se održava svake godine u julu, avgustu ili septembru. Aarhus je, zajedno sa Pafosom na Kipru, proglašen za evropsku prestonicu kulture 2017. godine.
Veliki broj drugih, manjih gradova u Danskoj se može pohvaliti veoma očuvanim tradicionalnim gradjevinama, što je naravno rezultat održavanja i restauracije starih objekata:
Danska je poznata po velikom broju dvoraca, a izdvojićemo još neke od njih:
Za napajanje strujom, Danska je pionir u iskorišćavanju vetra, a ukupno oko 6100 turbina i vetrenjača na njenoj teritoriji proizvodi oko 92% potrebne električne energije:
Danska je nizijska i pretežno ravna zemlja sa plodnim tlom i velikim brojem travnatih površina, a osim nekoliko stenovitih litica, veći deo obale je pokriven peščanim plažama. Na njenoj teritoriji se nalazi ukupno pet nacionalnih parkova.
Kao i vetrenjače, tako su i svetionici jedan od simbola Danske, a ukupno ih petnaest daje signalizaciju na obalama:
NEKA OD OBELEŽJA DANSKE:
NEKOLIKO MOTIVA IZ SVAKODNEVNICE:
Pogledajte i fantastičan video klip za kraj:
Photo Credits: www.visitdenmark.com