Džibuti, zvanično Republika Džibuti (The Republic of Djibouti) je država locirana na poluostrvu Horn of Africa (Rog Afrike) u Istočnoj Africi, sa izlazom na Crveno More i Adenski Zaliv, a kopneno se graniči sa Somalijom, Etiopijom i Eritrejom. Džibuti je jedna od najmanjih afričkih država i jedina je u kontinentalnom delu Afrike sa populacijom manjom od 1 milion.
Službeni jezici su francuski i arapski.
Iako je veći deo teritorije suv i pustinjskog tipa, reljef Džibutija se može svrstati u prilično raznovrstan obzirom na čak osam planina sa vrhovima višim od 1000 m, nekoliko savana, različite stenovite formacije, dva slana jezera, aktivni vulkan, geotermalna polja i prašumu obraslu tropskim drvetom mangrov.
Klima Džibutija je izrazito topla i suva, sa zimskim temperaturama od 22-30°c i letnjim od 28-44°c.
Dužina morske obale je 314 km i njom dominira zaliv Tadjoura.
Ono po čemu je ova država najpoznatija je veliki broj prirodnih fenomena na njenom tlu, zbog kojih su mnogi posetioci avanturu u Džibutiju uporedili sa boravkom na drugoj planeti.
Glavni i najveći grad je Džibuti Siti (Djibouti City) sa 540,000 stanovnika i u njegovoj blizini se nalazi “Aeroport International Ambouli”. Džibuti Siti je lociran na istočnoj strani, na obali Adenskog zaliva. Samim tim je i najveća luka Džibutija, a i železnicom je povezan sa glavnim gradom Etiopije, Adis Abebom.
Ostali nešto veći gradovi su Tadjoura, Obock, Ali Sabieh i Dikhil.
A ako nastavimo u istom smeru, nekih 20 km nakon plaže Dorale and Khor Ambado ćemo stići do popularne plaže Arta Plage, koja je omiljena destinacija za ljubitelje ronjenja i snorkelinga, zahvaljujući velikom broju različitih vrsta riba, kornjača, kao i velikom broju korala, a nalazi se u obližnjoj regiji Arta.
Krećemo se dalje ka zapadu teritorije, a da bi stigli do grada Dikhil, moramo preći preko pustinje Grand Bara
Nastavljamo putovanje Džibutijem ka zapadu i krećemo se ka slanom jezeru Abbe, čije vode Džibuti deli sa Etiopijom. U ovom, jugozapadnom delu države, imamo priliku da vidimo i ne-urbano stanovništvo, koje živi isključivo od poljoprivrede i lova.
Ubrzo nakon toga, na vidiku će se ukazati prvi zemljani dimnjaci jezera Abbe.
Susret koji će ubrzo izgledati spektakularno. Jezero Abbe nije klasično jezero i nije jedna masa vode, već predstavlja močvarno polje povezano kanalima, podzemnim tokovima i zemljanim dimnjacima koji izbacuju paru. Hodanje previše blizu može biti opasno zbog rastresitosti tla, pojave živog blata i visoke temperature vode.
Nastavljamo putovanje, krećemo se kružno i idemo ka severu teritorije. Prolazimo kroz visoravan Hanle u središnjem delu teritorije, veoma bogatu životinjskim svetom:
Idemo ka istoku Džibutija i stižemo do jedinog aktivnog vulkana. Poslednja jača erupcija se dogodila 1979. godine. Vulkan Ardoukoba je specifičan po tome što se izlivanje lave ne dogadja samo kroz glavni krater, već i kroz široki okolni pojas nazvan Asal Fiale Geotermalna Polja.
Neposredno pored vulkana se nalazi i drugo slano jezero, Assal. Površina jezera se nalazi 155 m ispod nivoa mora i to je najniža tačka Afrike. Jezero Assal je drugo najslanije jezero na svetu, nakon jezera Don Juan Pond na Antarktiku.
Nastavljamo putovanje i idemo do obalnog dela na severoistok Džibutija gde nas čeka prašuma tropskog drveta mangrov, Godoria:
Nedaleko od Godorie se nalazi i gradić Obock, poznato letovalište
Nacionalni kružni put nas dalje vodi pored planinskog lanca Mabla:
Stižemo i u grad Tadjoura, po kome je istoimeni zaliv dobio ime, atraktivno je lociran ispod planinskog lanca Mabla. Jedan je od najstarijih gradova Istočne Afrike, osnovan 1154. godine, a njegovom istorijskom izgledu doprinose tradicionalne kuće i verski objekti. Poznat je i po plažama, kao i blizini nacionalnog parka Foret de Day. Iz glavnog grada se do Tadjoure može stići magistralom ili trajektom.
Poslednja stanica na našem putu biće zaliv Ghoubbet-el-Karab (Demonski Zaliv):
Vrata zaliva su široka manje od 300m, a dubina zaliva je veća od 200m (poredjenja radi, površinski je velik kao 1/10 Boke Kotorske). Ekstremno jake struje konstantno stvaraju virove. Demonski Zaliv je jedan od najopasnijih na svetu. Dodatno, plankton kojim je bogat privlači kit-ajkule, koji se ovde okupljaju u masovnom broju.
NEKOLIKO MOTIVA IZ SVAKODNEVNICE:
Puno pozdrava iz Džibutija!
Photo Credits: @govisitdjibouti